דגל צרפת

דגל צרפת

דגל צרפת- טריקולור

הדגל הרשמי של צרפת בעל  שלושה הצבעים האנכיים כחול, לבן ואדום הופיע לראשונה במהלך המהפכה הצרפתית.לפני זה היה הדגל הרשמי של צרפת הדגל הלבן עם פרח האירוס. הפרח שימש בתקופת המצרים לסימן ברית המילה ומאוחר יותר אומץ ע"י מלך צרפת.

הדגל הישן:

דגל צרפת הראשון

הדגל הצרפתי נקרא גם טריקולוק או בצרפתית Drapeau tricolore  פירוש השם הוא שלושה צבעים על שם שלושת הצבעים של הדגל. צרפת היו הראשוניים על דגל מסוג זה לאחר מכן הרבה מדינות שהושפעו מהמהפכה הצרפתית חיקו את דגל צרפת כמו דגל אירלנד,דגל איטליה, דגל גרמניה, דגל הולנד ועוד.

כאשר הדגל הופיע תחילה שלושת הפסים לא היו שווים  והפס האדום היה גדול יותר:

הדגל המקורי:

דגל 1

נפוליאון שינה את הצבעים לשוויון (בעצם הדגל שאנחנו מכירים היום) והדגל אומץ רישמית ב- 15 בפברואר 1794.

כמו שכבר אמרנו הדגל עוצב בהשראת המהפכה הצרפתית ולכן שלושת הצבעים מסמלים את שלושת עקרונות המהפכה הצרפתית. האדום- אחווה לבן- שווין כחול- חירות.

הדגל הצרפתי שאומץ בתקופת הרפובליקה הראשונה עוצב על ידי מרקיז דה לה פאייט שנחשב  לדמות חשובה במהפכה.

עוד סיבה לצבעי הדגל הם שהצבעים אדום וכחול הם סמלה של עיר הבירה פריז והלבם צבע המלוכה. אומנם צבעי העיר לא שומשו מאז 1789.

סיבה נוספת ומאוד מקובלת על ההסטוריונים היא שלה פאייט לקח את צבעי הדגל הצרפתי מצבעי מלחמת העצמאות של המושבות האמריקאיות שהיו גם כן כחול אדום ולבן.

חיזוק של ההשערה הזאת היא כיוון שמרקיז לה פאייט נטל חלק פעיל באותה המלחמה ואף היה לידידו של ג'ורג' וושינגטון שנבחר אחרי המלחמה לנשיא ארצות הברית.

ב- 1815 לאחר תבוסתו של נפוליאון ושליטת השושלת בורבון הוחזר הדגל הישן שלפני המהפכה (ראה תמונה למעלה).

אומנם לאחר עלייתו לשלטון של המלך לואי ב- 1830 הוחזר דגל 3 הפסים שזהו דגל צרפת עד היום.