מפות אירופהמפות אירופה

אירופה, אחת מיבשות כדור הארץ, כך היא מוגדרת מבחינה גיאו- פיזית, היא למעשה החלק הצפון מערבי של הגוש היבשתי – אירופה אסיה.

מפות אירופה ממפות את היבשת בגבולותיה המדיניים, הגיאוגרפיים, הפיזיים, הטופוגרפיים והכלכליים. אירופה שוכנת לחופי הים השחור והים התיכון מדרום, מן המערב גובל האוקיינוס האטלנטי ואוקיינוס הקרח הצפוני מכיוון צפון. ניתן להבחין ב מפות אירופה כי קו החוף ביבשת מפותל . הוא מאופיין בלשונות ואיים רבים, חצאי איים, ועוד. כך, יותר ממחצית שטח אירופה נמצא במרחק המינימאלי ביותר של 300 קילומטרים מים כל שהוא.

מפות אירופה למעשה ממחישות איזור של 10,185 קילומטרים רבועים וחלק קטן מהימים המקיפים אותה. 

מפות אירופה נתחמות למעשה בגבולות היבשת הנמצאת על המפה בקווי רוחב מ-36 מעלות צפונית לקו המשווה, בדרום ספרד גיברלטר, עד 71 מעלות צפונית לקו המשווה, בכף הצפוני שבצפון נורווגיה.

ניתן לראות ב מפות אירופה כי קווי האורך של היבשת הם מ-11 מעלות מערבה מקו הגרניץ', באזור מערב אירלנד, עד60 מעלות ממזרחו. זה יוצא בהרי אוראל הרוסיים.

מפות אירופה – מבחינה גיאוגרפית

מבחינה גיאוגרפית, ניתן לראות כי גבול אירופה- אסיה עובר בשרשרת הרי אוראל ברוסיה. זהו למעשה גבול פיזי- מדיני. מכיוון דרום מזרח, ניתן לראות ב מפות אירופה כי הגבול לא מוגדר אוניברסאלית. כאן מה שרואים זה את נהר אוראל ונהר אמבה המהווים גבול  שממשיך אל עבר הים הכספי, הרי הקווקאז והים השחור, מרמרה, הדרדנלים וזהו סוף הגבול ם אסיה.

אסיה ואפריקה בדרום מופרדות מיבשת אירופה על ידי הים התיכון. מפות אירופה מראות זאת בבירור. עם זאת, ניתן להבחין במפה כי מאלטה השכנה לאפריקה נחשבת חלק מאירופה, כך גם קפריסין הקרובה לאסיה. 

למתבונן ב מפות אירופה ניתן לראות את הנתונים המעניינים אודות גבולה המערבי של היבשת. כאן אמנם מדובר על האוקיינוס האטלנטי, אך איסלנד שנמצאת די רחוק, אפילו לכיוון יבשת אמריקה נחשבת חלק בלתי נפרד מאירופה, לכן מפות אירופה מראות אותה בבירור.  

קיים דיון ארוך ומתמשך היכן על המפה ובמציאות נמצאת נקודת המרכז הגיאוגרפי של יבשת אירופה.

 על פי המפות, משורטטים גבולותיה של יבשת אירופה לפעמים משיקולים פוליטיים, תרבותיים, מדיניים וכלכליים. לכן לעיתים קיימות מספר גרסאות לאירופה, ולא בכל מפות אירופה היבשת תיראה בגודל זהה. ישנן מפות השומטות מדינות מסוימות בהתאם להגדרתן את המושג אירופה.

מבחינה גיאוגרפית תוכלו לראות שוני במפות בפני הקרקע במקומות שונים ביבשת.

מפות מדינות אירופה: מפת צרפת , מפת הולנד , מפת אנגליה , מפת ספרד , מפת איטליה , מפת גרמניה